Hlavní stránka Chci vstupenky
O Oktoberfestu
Historie Oktoberfestu
Oktoberfest je mnichovský pivní festival. Trvá většinou 16 dní a obvykle končí v první říjnovou neděli.
V roce 1810 se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Z radosti princ a celý dvůr pozvali celé město na oslavu, která se konala 12. až 17. října a byla zakončena koňským dostihem. V dalších letech se slavnosti opakovaly.
Byly postupně prodlouženy a posunuty na září. Přesunutí termínu konání do září bylo provedeno zejména kvůli lepšímu počasí.

Historicky je však dáno, že Oktoberfest končí o prvním říjnovém víkendu.
Pivo & Bavorské preclíky
Oktoberfest je úzce spojen s pivem, které se tradičně čepuje do litrových tupláků - během Mnichovského Oktoberfestu se jich každoročně vypije zhruba 7 milionů.
Kolik jich vypijeme u nás?

Neodmyslitelnou součástí Oktoberfestu jsou Bavorské preclíky. Preclík - německy Brezel je tradiční druh pečiva, rozšířený již od středověku především v jižním Německu, severní Francii, Švýcarsku a v zemích někdejšího Rakousko-Uherska.
Je to bílé pečivo, vytvarované z tenké, na koncích zúžené těstové tyčky stočené do kroužku, ukončeného překřížením konců. Posypán bývá hrubě krystalickou kuchyňskou solí nebo kmínem.
Oblečení na Oktoberfest
V tradičním bavorském oblečení, kterými jsou u mužů Lederhose a u žen Dirndl, navštěvuje Oktoberfest velká většina místních obyvatel všech věkových skupin.

Dirndl je tradiční lidový oděv nošený zejména v jižním Německu či Rakousku. Tradiční kroj sestává ze široké a dlouhé sukně s živůtkem, bílé halenky a barevné zástěry.

Lederhose je tradiční oděv bavorských chlapců a mužů, v minulosti běžně používaný jako pracovní oděv, dnes spíše oděv pro volný čas a speciální příležitosti. Jedná se o kožené krátké kalhoty nad či pod kolena s typickým zapínáním předního dílu.
Zdroj: wikipedia.org, wiesn.cz, fotografie pixabay.com


Na vše zde výše popsané a další se můžete těšit i na Oktoberfestu v Hartvíkovicích, a to 16. září 2023.
Vstupenky
Rezervace vstupenek.


Informace
Vítejte na 5. Oktoberfestu v Hartvíkovicích!
Ubytování
Kam složit hlavu.